FUSION UL - Magnus Aircraft Zrt. - A magyar repüléstörténet egyik legnagyobb kalandjába vágott bele a Magnus Aircraft augusztus 18-án
2022. augusztus 25.

A magyar repüléstörténet egyik legnagyobb kalandjába vágott bele a Magnus Aircraft augusztus 18-án. A Magnus Fusion repülőgép egy kontinenseket átívelő ferry flight-ot hajt végre. Magyarországról, a vállalat pécs-pogányi gyárából indulva Európát és az Atlanti-óceánt szeli át a levegőben, hogy megérkezzen az amerikai kontinensre.

A 600 kg maximális felszálló tömeggel rendelkező, ultrakönnyű, egymotoros repülőgépek kategóriájában hazai gyártású repülőgép még sosem teljesített ekkora távot. A 2 kontinenst, 9 országot és mintegy 9000 kilométert felölelő transzatlanti repülésről friss híreket, izgalmas adatokat és kulisszatitkokat osztunk meg napról napra.

1. szakasz - 2022.08.18. 

LHPP: Pécs-Pogány Airport (Magnus Aircraft HQ, Magyarország) 
EDTY: Adolf Würth Airport Schwäbisch Hall (Németország)

Repült idő: 6:02
Távolság: 770 km

Elindult a történelmi misszió – magyar gyártású repülőgép elsőként szeli át az Atlanti-óceánt! A Magnus Fusion közel 9000 kilométer hosszú transzatlanti ferry flight-jának első állomása a pécsi-pogányi felszállást követően Ausztriát átszelve a németországi Adolf Würth Airport Schwäbisch Hall repülőtér aszfaltcsíkja volt. Itt landolt és pihent meg a Magnus Fusion és pilótája, Roy Ritter.

2. szakasz - 2022.08.19.

EDTY: Adolf Würth Airport Schwäbisch Hall (Németország) 
EBKT: Flanders International Airport Kortrijk-Courtrai (Belgium) 
EGPC: Wick John O'Groats Airport (Skócia, Egyesült Királyság) 

Repült idő: 2:36 / 5:14
Távolság: 1464 km

A második szakasz teljesítéséhez korai indulásra volt szükség Németországból, hiszen a repülőgép és pilótája a repülési terv alapján ezen a napon hagyták el az Európai Unió területét. Az adminisztráció és vám intézkedések után a Flandria Repülőtérről folytatta útját az angol partok mentén és sikeresen megérkezett a skóciai Wick John O'Groats repülőtérre. A látvány fentről ezúttal is lenyűgöző volt, a brit szigetekre jellemző zöld tájakban gyönyörködhetett a Magnus Fusion első transzatlanti ferry flight pilótája.

3. szakasz - 2022.08.22.

EGPC: Wick John O'Groats Airport (Skócia, Egyesült Királyság) 
BIRK: Reykjavík Airport (Izland) 

Repült idő: 7:01
Távolság: 1251 km

A harmadik repült napon a világ legészakibb fővárosa, Reykjavík volt a következő állomás. A repülés sima és nyugodt volt a 140 vulkánnal rendelkező sziget felé a Norvég tenger felett. A partvonal látványa lenyűgöző és egyben megnyugtató is volt Roy számára a hosszú nyílt vízi repülés után.

A ferry flight kimagasló teljesítményt kíván meg mind a repülőgéptől, mind pedig a pilótától. A transzatlanti átrepüléshez speciális képesítés és engedélyek szükségesek ezért a Magnus Aircraft nemzetközi pályázatot hirdetett. A benyújtott pályázatok közül választottuk ki Roy Ritter pilótát.

4. szakasz - 2022.08.23.

BIRK: Reykjavík Airport (Izland) 
BGKK: Kulusuk Airport (Grönland, Dánia) 

Repült idő: 4:11
Távolság: 724 km

A magyar ultrakönnyű repülőgép Grönlandon!
Itt az év jelentős részében a légi utazás a legmeghatározóbb közlekedési forma, ezért nem volt meglepő látvány a nagy távolságot megtevő kisrepülőgép látványa a Kulusuk Airport-on. A világ legnagyobb szigetén egyébként szárazföldi utak hiányában nyáron a partmenti vizeken, télen pedig kutyaszánon is utaznak a helyiek.

Az újabb sikeresen teljesített szakasszal már több mint 4200 kilométer van a Magnus Fusion mögött! 
5. szakasz - 2022.08.24.

BGKK: Kulusuk Airport (Grönland, Dánia) 
BGBW: Narsarsuaq Airport (Grönland, Dánia) 

Repült idő: 6:10
Távolság: 1029 km

A küldetés ötödik repült napján Grönland partvonala mentén haladt a Magnus Fusion. A sziget keleti oldalán fekvő Kulusuk Airport-ról felszállva végig a part mentén haladva, a fjordok felett repülve ért át Dél-Grönland egyetlen nemzetközi repülőterére, Narsarsuaq Airport-ra.

Grönland Dánia fennhatósága alá tartozik, 2008 óta a Dán Királyság autonóm tartománya. A sziget székhelye az 1721-ben alapított Nuuk, ami a legrégebbi és egyben legnagyobb város is, mintegy 20 000 fős lakosságával.

A sikeres amerikai érkezést követően a magyar repülőgép több ikonikus helyszínen is megjelenik majd. Zárásképp a 2022. október 21-22 között megrendezésre kerülő DeLand AERO Showcase-n szerepel Floridában, amely az egyik legmeghatározóbb repülős esemény az Amerikai Egyesült Államokban.

6. szakasz – 2022.08.27.

BGBW: Narsarsuaq Airport (Grönland, Dánia)
CYYR: Goose Bay Airport (Kanada)

Repült idő: 7:40
Távolság: 1254 km

A Magnus Fusion 212 ma kelt át az Atlanti-óceán felett Kanadába, ami talán a ferry flight legkockázatosabb és egyben legizgalmasabb része. A célállomás a Happy Valley-Goose Bay volt, amely a kanadai Newfoundland és Labrador tartomány egyik városa. A táj valóban festői, ugyanis a város és reptere a Melville-tó és a Churchill folyó partján található. Goose Bay egyébként a térség legnagyobb települése mintegy 10.000 fős lakosságával.

7. szakasz – 2022.08.28.

CYYR: Goose Bay Airport (Kanada)
KBGR: Bangor International Airport (USA)

Repült idő: 7:02
Távolság: 1128 Km

Az út oroszlánrészét már maga mögött tudhatja a ferry flight, Kanadát elhagyva belépett az USA légterébe. New York előtt Maine államban szállt le és pihent meg a Magnus Fusion 212 míg pilótája, Roy, elintézte a szükséges vám intézkedéseket. A Bangori Nemzetközi Repülőtér egy közös polgári-katonai nyilvános repülőtér Bangor városának nyugati oldalán. Bangor a Penobscot folyó partján fekszik, és Maine állam harmadik legnagyobb települése.

8. szakasz - 2022.08.29

KBGR: Bangor International Airport (USA)
KHPN: Westchester County Airport (USA)

Repült idő: 4:10
Távolság: 584 km

New York, New York! A Magnus Fusion 212 sikeresen átrepülte az Atlanti-óceánt és megérkezett New Yorkba.

A Magnus Ferry Flight 2022 első és egyben legnehezebb szakasza zárult le augusztus 29-én a Westchester County Airport-on. Transzatlanti ferry flight pilótánk, Roy Ritter átadta a repülőgép kulcsait a Magnus Aircraft Inc. pilótájának, hogy leányvállalatunk képviselője folytathassa a missziót az amerikai kontinensen.
A HA-XAE kisrepülőgép teljesítménye példaértékű, hiszen ez idáig ilyen típusú, magyarországi gyártmányú repülőgép még nem tett meg ilyen nagy utat.

Mit jelent a ferry flight? 

Definíció szerint egy olyan repülés, amelynek célja a légi járműnek a bázisra való visszatérése, a megrendelőhöz való szállítása, az egyik üzemeltetési bázisról a másikra történő átrepülése, illetve a karbantartási, javítási és üzemeltetési céllal karbantartó létesítménybe vagy karbantartó létesítményből történő átrepülése.

Magnus Ferry Flight 2022 küldetés két szakaszból áll. Az első, és egyben legnagyobb kihívást jelentő rész az LHPP-KHPN (Magyarország-USA) távolság, mely Gröndlandot érintve az Atlanti-óceánon halad át. 
A második rész akkor kezdődik, amikor a a transzatlanti ferry flight pilóta, Roy Ritter átadja a repülőgép kulcsait a Magnus Aircraft INC. pilótájának, hogy folytassa a missziót és megérkezzen leányvállalatunk új bázisára a floridai DeLand-be.

Magnus Fusion 212
Lajstrom: HA-XAE
Gyártási év: 2018
Repült óra: 325
Motor: UL-POWER 260iSA
Légcsavar: DUC SWIRL-2
Teljesítmény: 107hp
Max felszálló tömeg: 600kg
Fesztáv: 8,33m
Hosszúság: 6,62m
Magasság: 2,44m
Kabin szélesség. 1,17m
Max. üzemmagasság: 4000m
Max. sebesség: 151KIAS
Üzemanyag kapacitás: 183L (90+93)
Üzemanyag fogyasztás: 18L/H

Iratkozz fel hírlevelünkre!

* kötelező

Kérlek olvasd el adatkezelési és sütikezelési szabályzatunkat, és a jelölőnégyzet kitöltésével jelezd hozzájárulásodat a szabályzatok elfogadásához ahhoz, hogy hírlevelünket kiküldhessük az e-mail címedre: https://www.magnusaircraft.com/Magnus_Aircraft_privacy_policy.pdf

Hírlevelünkről bármikor leiratkozhatsz a kiküldött e-mail alján található leiratkozó linkre kattintva.

E-mail menedzsment rendszerünk a MailChimp. A feliratkozásra kattintással elfogadod, hogy személyes adataid feldolgozás céljából átadásra kerülnek a MailChimp rendszerének. A MailChimp szabályzatát itt találod.